Jak projektować i urządzać kuchnie?

 

wyposażenie do kuchniJeszcze kilkanaście lat temu, przystępując do remontu mieszkania, koncentrowaliśmy całą swoją uwagę na aranżacji sypialni czy pokojów dziennych, rezygnując z większego nacisku kładzionego na wyposażanie kuchni i łazienek. Ze względu jednak na widoczne zmiany, które zaszły w naszych społeczeństwach, zmieniło się także nasze podejście do pomieszczeń „gospodarczych”, w których coraz chętniej i coraz częściej spędzamy swój czas. Bez wątpienia kuchnie są dzisiaj tymi częściami naszych domów i mieszkań, które muszą stanowić ich integralną część i odznaczać się doskonale zaplanowaną i przygotowaną powierzchnią. Być może wpływ na takie działanie mają wszelkiego rodzaju programy kulinarne oraz publikacje książkowe, dzięki którym coraz więcej osób marzy o możliwości prowadzenia własnych gastronomii i coraz chętniej gotuje zarówno dla siebie, jak i swoich najbliższych. Żeby jednak kuchnia mogła być miejscem, w którym miło będzie się spędzać swój czas, musi być doskonale przemyślana i zorganizowana.

Nie jest to jednak tak oczywiste jak mogłoby się wydawać, przede wszystkim dlatego, że niejednokrotnie zmuszeni jesteśmy do urządzania swoich kuchni z gotowych elementów, udostępnianych w sklepach z meblami i artykułami gospodarstwa domowego. Chcąc zaoszczędzić pieniądze i skrócić do minimum czas remontu wstawiamy po prostu meble do pomieszczenia, starając się go w miarę rozsądnie zagospodarować, co zazwyczaj skutkuje tym, że niechętnie gotujemy, pieczemy i smażymy. Jeżeli z jakiegoś powodu nasze kuchnie są tymi częściami naszych mieszkań i domów, które omijamy szerokim łukiem, warto sprawdzić, czy wszystkie elementy znajdują się względem siebie tak jak powinny. Kuchnie są tymi pomieszczeniami, w których królować powinna przede wszystkim ergonomia i funkcjonalność, skracająca czas przygotowania posiłków i pozwalająca na sięganie po wszystkie niezbędne naczynia i akcesoria praktycznie bez odrywania stóp od podłogi. Nie zawsze urządzenie kuchni jest jednak łatwe i przyjemne, przede wszystkim dlatego, że w większości przypadków nasze mieszkania zlokalizowane są w blokach z płyty, których budowa nie zawsze pozwala na dopasowanie wszystkiego z linijką w ręku. Nietypowe skosy, krzywizny czy nieprecyzyjne powierzchnie nie pomagają nam w próbach samodzielnych aranżacji, podobnie zresztą jak ma się to w przypadku systemów instalacji.

akcesoria kuchenneChcąc wejść w posiadanie kuchni z prawdziwego zdarzenia, które zorganizowane byłyby zgodnie ze wszystkimi zasadami i dodatkowo cieszyłyby nasze oko wkomponowując się doskonale w przestrzeń całego naszego mieszkania, najlepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie ze wsparcia profesjonalnych projektantów i architektów. W większości przypadków współpraca ze specjalistami kwitowana jest wzruszeniem ramion i kojarzona ze stylem nowobogackim, jednak ze względu na dużą konkurencyjność na obecnym rynku, projekty i ich realizacje wcale nie czyszczą naszych portfeli ze wszystkich pieniędzy. Paradoksalnie takie posunięcie może okazać się nawet bardziej opłacalne, przede wszystkim dlatego, że dzięki wiedzy i umiejętnościom doświadczonych projektantów jesteśmy w stanie urządzić swoje kuchnie w taki sposób, że bez względu na kolor ścian czy mebli zawsze będziemy poruszać się po nich w sposób swobodny i niekłopotliwy. Dobrze zatem potraktować remont kuchni jako inwestycję na lata, która z czasem przyniesie spodziewane korzyści. Jednorazowa konsultacja z designerami może dostarczyć nam wiedzy na temat tego w jaki sposób zestawiać ze sobą meble, które sprzęty mogą, a które nie powinny znajdować się obok siebie, w jaki sposób zadbać o cyrkulację powietrza oraz jak rozmieszczać w szafkach akcesoria i naczynia, żeby z łatwością sięgać po wszystko, co akurat chcemy mieć pod ręką. Od razu można oczywiście zlecić stworzenie mebli na zamówienie, co jest wyjątkowo korzystne wtedy, kiedy nasze kuchnie są wyjątkowo nietypowe i standardowe szafki czy stoły po prostu do nich nie pasują. Plusem takiego działania jest bez wątpienia maksymalne wykorzystanie każdego zakamarka, niezależnie od tego czy jest to nietypowy skos czy fragment narożnika. Oczywiście można ograniczyć się jedynie do sfery projektowej, konsultując z projektantem planowane przez siebie posunięcia, dzięki czemu oszczędzamy pieniądze i dostajemy gotowe rozwiązania i pomysły na aranżację wnętrza.

Każdorazowo zwraca się jednak uwagę na podstawowe aspekty urządzania przestrzeni tak, aby była maksymalnie funkcjonalna i sprawdzają się one niezależnie od tego jak dużą powierzchnią użytkową decydujemy i jak skomplikowana jest nasza kuchnia. W pierwszej kolejności powinno się więc zwrócić uwagę na ergonomiczne ustawienie mebli względem siebie tak, aby można było łatwiej z nich korzystać. Jeżeli obok zmywarki czy zlewozmywaka umieścimy szafkę na talerze i szklanki, podobnie zresztą jak ma się to w przypadku suszarki do naczyń, będziemy mieć znaczną łatwość w odkładaniu akcesoriów po ich umyciu. Ze względu na to, że kuchnie są tymi częściami mieszkań, które są odnawiane przez nas raz na kilka, a czasami nawet raz na kilkanaście lat, wybrane przez nas meble powinny odznaczać się dużą odpornością na zarysowania i uszkodzenia. Ważne jest więc, aby były doskonałej jakości i pozwoliły nam na cieszenie się kuchnią niezależnie od upływającego czasu i zmieniających się trendów. Każde wnętrze powinno być oczywiście doskonale rozplanowane i wyposażone tak, abyśmy mieli możliwość sięgania po wszystko praktycznie bez ruszania się z miejsca. Blaty obok lodówki czy piekarnika czy też szuflady na przyprawy i akcesoria mogą znacznie usprawnić pracę i ułatwić nam poruszanie się po przestrzeni kuchennej. Pamiętajmy oczywiście, że bez względu na to, jak awangardowo i profesjonalnie zaplanowana jest nasza kuchnia, jest ona częścią naszego życia i powinna być stworzona zgodnie z naszymi preferencjami i upodobaniami. Wiadomo przecież, że jeżeli samodzielnie poukładamy naczynia i akcesoria w szufladach i szafkach, zdecydowanie łatwiej będziemy po nie sięgać. Każdy z nas jest inny i każdy inaczej spędza czas w swojej kuchni, dlatego też warto uwzględnić nasze kulinarne upodobania jeszcze na długo przed przystąpieniem do remontu.