Torebki skórzane zastępują plecaki

 

mały uczeńModa związana z rodzajem ubierania się czy czesania włosów pojawia się w różnych dziedzinach życia człowieka. Od jakiegoś czasu można zaobserwować również, że pojawia się nawet w szkole. Polskie dzieci – szczególnie nastolatki – chcą wyglądać modnie i nosić wyłącznie markowe ciuchy. Czy należy potępiać powyższe zjawisko? Niekoniecznie, bowiem kultura masowa od wielu lat skutecznie kształtuje właśnie taki model postępowania, także wśród dzieci. Jeśli wyglądamy modnie, jesteśmy fajni. Jeśli jesteśmy fajni, rówieśnicy chcą się z nami kolegować. Należy jednak uważać, by dziecko nie zapomniało o tym, czym należy kierować się życiu. Każda moda staje się w końcu przeżytkiem i odchodzi w zapomnienie. Warto pokazywać więc dziecku, w jaki sposób należy korzystać z tego, co przynosi nam w dwudziestym pierwszym wieku kultura masowa. Ostatnio obserwuje się, że dzieci zarówno te w wieku gimnazjalnym, jak i licealnym, zamieniają plecaki pełne książek na torby przewieszane przez ramię. Należy podkreślić, że użycie tych ostatnich w pewnych sytuacjach może zaszkodzić naszemu zdrowiu, dlatego warto zawczasu uświadomić w tej kwestii także dzieci.

 Plecak rozkłada ciężar książek

Nie bez powodu dzieci od zarania dziejów swoje książki nosiły raczej w plecakach. Ramiączka znajdujące się po obu stronach nie są wyłącznie wymysłem projektanta. Dzięki nim ciężar rzeczy schowanych w środku plecaka zostaje równomiernie rozłożony. W takim przypadku dziecko nie tylko odczuwa znacznie mniejszy ciężar, ale także nie wpływa on na zbyt duże obciążenie kręgosłupa. W pierwszych latach szkoły podstawowej dziecko bezwzględnie powinno nosić ze sobą wyłącznie plecak. Dobrze jest również wybrać usztywniony model, szczególnie jeśli chodzi o okolice pleców. Warto również dodać, że w latach późniejszych rodzice powinni nadzorować torby, które pociechy zabierają ze sobą do szkoły. W te dni, kiedy lekcji jest mniej, a co za tym idzie także książek, dziecko może ze sobą zabrać torbę. Chłopcy z pewnością wybiorą sportowy model, dziewczyny skłaniają się ku takim rozwiązaniom jak klasyczne torebki skórzane.

Dlaczego torba na ramię obciąża kręgosłup?

plecakOczywistym jest fakt, że torebki skórzane wyglądają modnie i klasycznie. Jednakże często służą one celom pozaszkolnym. Choć pojemne należy pamiętać, że przekładając je przez ramię sami siebie krzywdzimy. Należy uświadamiać w tym zakresie przede wszystkim dzieci. Dlaczego to takie ważne? Nierównomiernie rozłożony ciężar obciąża jedną stronę naszego ciała. Cierpią na tym nie tylko mięśnie, ale przede wszystkim kręgosłup. Ten ostatni jest jedną z części ciała, które z reguły są podatne na wszelkiego typu uszkodzenia. Dodatkowe prowokowanie takich sytuacji nie jest mądre. Należy wytłumaczyć dziecku powagę i pójść z nim na kompromis. Ważne jest przede wszystkim porozumienie, a co za tym idzie zrozumienie przywołanego problemu. Warto bowiem dodać, że coraz większa liczba dzieci od najmłodszych lat cierpi na różnego typu skrzywienia kręgosłupa. We wczesnej fazie wykrycie takiej przypadłości, na przykład podczas bilansu, może zostać wyleczone dzięki prowadzonym w szkole zajęciom korekcyjnym. Optymistycznym zdaje się fakt, że coraz więcej szkół zdaje sobie sprawę z zagrożeń, które niosą powyżej opisane czynniki.

Możliwość zostawiania książek w szkole

Szafki na książki to rozwiązanie, które od niedawna pojawia się w wielu polskich placówkach. Dzięki temu uczniowie po zakończonych lekcjach zostawiają książki i zeszyty, z których nie muszą uczyć się na kolejny dzień. Warto wspomnieć, że takie rozwiązania pochodzą głównie z inicjatywy rodziców i wychowawców klas. Obniżenie wieku szkolnego do sześciu lat zobowiązuje placówki do sprostania nowym wyzwaniom. Często bowiem dzieci w tym wieku nie są w stanie samodzielnie przynosić do szkoły ciężkich i nieforemnych książek. Podobnie zresztą dzieje się często także w starszych klasach. Stąd właśnie pomysł rodziców, by czerpać inspiracje ze wzorców zachodnich. Nawet jeśli szafki nie znajdą swojego miejsca na korytarzach – ze względu na przepisy BHP czy mały metraż – mogą znaleźć się w klasach.

Moda zmienia się zarówno w świecie dorosłych, jak i w świecie dzieci. Nie należy zabraniać tym ostatnim noszenia ulubionych toreb, szczególnie jeśli są to wygodne i eleganckie torebki skórzane. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, by wspomniane gadżety były dozwolone wyłącznie w określonych sytuacjach. Wybierając dla dziecka szkołę gimnazjalną czy średnią należy zorientować się, jakie warunki planują w danej placówce. Wiele polskich instytucji szkolnych wprowadza dziś rozwiązania, które z powodzeniem od kilkudziesięciu lat funkcjonują na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych. Chodzi mianowicie przede wszystkim o szafki, w których młodzież mogłaby trzymać książki. Jest to dobre rozwiązanie, które pozwala na zmniejszenie obciążenia, które zwiększa każdego dnia ryzyko wystąpienia poważnych powikłać. Na szczęście standardy polskich szkół rosną, a co za tym idzie zwiększa się komfort i bezpieczeństwo naszych dzieci. Mówiąć o torbach skórzanych nie sposób nie wspomnieć jeszcze o sklepach internetowych, takich jak ten znajdujący się pod adresem http://www.etui-vintage.pl/nowosci,408.html. Dzięki sklepom online torby szybko i tanio można zamówić do domu.