Stanowisko pracy w przemyśle

stanowisko pracyO tym, jak istotne jest dobrze zorganizowane stanowisko pracy w przestrzeni przemysłowej oraz produkcyjnej nie trzeba raczej nikomu przypominać. Wyposażenie miejsca pracy operatora w urządzenia najwyższej jakości oraz wszelkiego rodzaju udoskonalenia techniczne, mające za zadanie wpłynąć bezpośrednio na jakość oraz szybkość działania, weszła do produkcyjnych hal i szturmem podbiła serca wszystkich przedsiębiorców. Producenci narzędzi pneumatycznych oraz maszyn i mebli przemysłowych dokładają więc wszelkich starań, aby ich wyroby były zgodne z oczekiwaniami swoich odbiorców i jak najpełniej wkomponowywały się w pejzaż fabryk, stając się wszystkim tym, co doskonale scala innowację i najwyższej klasy technologię z możliwościami każdego pojedynczego człowieka.

Wydaje się, że bezpowrotnie minęły już czasy, kiedy operatorzy musieli wszystkie czynności wykonywać ręcznie, przez co działanie fabryk było spowolnione. Współczesna konkurencja na rynku sprawiła, że czas jest pierwszym i najważniejszym czynnikiem decydującym o jakości pracy, dlatego też sukcesywne zwiększanie wydajności stało się priorytetem. Wiadomo oczywiście, ze tempo pracy nie może wiązać się ze zmniejszeniem jakości produkowanych wyrobów, dlatego też przedsiębiorcy zaczęli szukać sposobów na wypełnienie luki w branży i znalezienie osób, które byłby w stanie zadbać o ich fabryki oraz jakość ich usług. Z pomocą wszystkim przedsiębiorcom i producentom sprzętu przyszła ergonomia, które szturmem wpisała się w pejzaż fabryk i hal produkcyjnych. Jej dorobek jest oszałamiający, a wpływ na przemysł nieoceniony. Każde stanowisko pracy, które obecnie jest aranżowane i wyposażane w przemyśle, opiera się w zdecydowanej większości właśnie na jej doświadczeniu. Dzięki temu w sprzedaży pojawiły się już doskonałej jakości narzędzia takie, jak chociażby narzędzia pneumatyczne, które zastąpiły już niemal całkowicie ręczne wykonywanie poszczególnych zadań. Ich konstrukcja jest dopracowana w każdym szczególe, dzięki czemu operatorzy mają możliwość posługiwania się sprzętem wytwarzającym mniejsze natężenie hałasu, mniejsze drgania oraz ograniczającego do minimum ryzyko uszkodzeń ciała, awarii czy powstawania urazów kumulacyjnych. Opływowy kształt, który dostosowany jest do ludzkich umiejętności chwytnych zapewnił stabilność działania i przyczynił się do gwałtownego wzrostu wydajności pracy. Narzędzia, sprzęty i maszyny stały się też bardziej funkcjonalne, dzięki czemu nie ma już konieczności zaopatrywania się w kilkanaście urządzeń, zastępując je jednym, ale posiadającym wszystkie niezbędne akcesoria, mogące ulegać wymianie w razie potrzeby.

klucz

Zmieniło się też samo stanowisko pracy. Współczesne meble oraz akcesoria sprawiły, ze miejsce działania operatora może być dopasowane do jego wzrostu oraz czynności, które akurat wykonuje, Wszystko stało się bardziej uniwersalne, posiada jednak możliwości wpływające na zindywidualizowanie działania. Stanowisko pracy zorganizowane jest więc w taki sposób, aby pracownik był w stanie realizować swoje zadania praktycznie bez odrywania stóp od podłoża. Niezbędne akcesoria takie, jak ręczne narzędzia, wkręty czy śrubokręty są uporządkowane w szufladach lub podwieszane w taki sposób, że pracownik jest w stanie sięgać po nie bez żadnych gwałtownych ruchów. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki, przez co nie ma konieczności tracenia czasu na poszukiwanie niezbędnego akcesorium czy elementu. Ergonomia wpłynęła jednak także na podejście pracodawców do swoich operatorów, przez co przemysł – pomimo prowadzania co raz to nowych rozwiązań technologicznych – bardziej ludzki. Właściciele fabryk zobowiązani są pod groźbą kary do wyposażania swoich operatorów w odzież ochronną lub też organizowanie ich działań tak, aby charakter ich pracy nie wpływał bezpośrednio na pogorszenie stanu ich zdrowia. Praca w hałasie będzie się więc wiązała z wykorzystaniem słuchawek chroniących uszy, a funkcjonowanie w otoczeniu substancji żrących wykorzystywała wszelkiego rodzaju ochraniacze na dłonie, twarz czy całe ciało.