Przestronny salon to serce każdego domu

 

przytulny salonNajbardziej reprezentatywnym miejscem w domu od wielu lat jest oczywiście salon. To w nim Europejczycy, a więc także Polacy często przyjmują gości. Warto więc przy okazji remontu czy budowy domu zadbać o to, by pokój dzienny zyskał nowoczesny i praktyczny wymiar. Naturalnym będzie fakt, że większe pole do popisu ma ten, który jeszcze domu nie wybudował. Może wtedy nie tylko zaaranżować starannie wnętrze, ale również zaplanować rozmieszczenie okien czy układ oświetlenia. Kupując dom wolnostojący lub przeprowadzając remont swojej nieruchomości można jednak zastosować równie sukcesywne rozwiązania. Liczy się przede wszystkim zachowanie odpowiedniego natężenia światła, rozmieszczenie mebli w funkcjonalny sposób oraz zachowanie maksimum niezbędnej przestrzeni.

 Salon urządzany od zera ma wiele możliwości

Projekt domu powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Dotyczy to również pokoju dziennego. Coraz częściej podczas budowy domu wykorzystuje się modny na zachodzie model okna złożonego z trzech pionowych części. Takie zastosowanie nie tylko wprowadza do pomieszczenia wyjątkowy klimat, ale jest również bardzo funkcjonalne, ponieważ okno przepuszcza dużą ilość światła. Jasne i przestronne pomieszczenie dzienne sprawdzi się w każdym domu najlepiej. Warto nawet powiększyć jego metraż tworząc aneks kuchenny zamiast zwykłej kuchni. Dzięki temu na parterze powstanie jedno duże pomieszczenie, które stanie się najbardziej reprezentatywnym miejscem w domu, z którego korzystają wszyscy członkowie rodziny. Warto więc pomyśleć nie tylko o połączeniu kuchni i salonu, ale również jadalni. Takie połącznie może się dziś wydawać nieco abstrakcyjne, jednak coraz częściej jest one wykorzystywane przy projektach nowoczesnych domów. Trzy pomieszczenia w jednym mogą oczywiście w jakiś sposób być od siebie oddzielone. Między aneksem a resztą może znajdować się na przykład wysoki blat lub niewielki murek. Z kolei jadalnia może mieć na przykład inną podłogę. Często wykłada się ją z ozdobnego kamienia, podczas gdy reszta pomieszczenia to panele podłogowe.

Remont salonu może być równie skuteczny

Co prawda podczas remontu nie opłaca się na przykład wymieniać okien – chyba, że naprawdę zajdzie taka konieczność – ale można skorzystać z innych nowoczesnych rozwiązań. Odpowiednie tapety na ścianę sprawią, że pokój nabierze wyrazu i charakteru. W mniejszych pomieszczeniach lepiej sprawdzają się jasne kolory, które optycznie potrafią znacznie powiększyć przestrzeń. Doskonale nadają się do tego na przykład tapety ścienne wykonane z włókna szklanego. Ten praktyczny materiał jest nie tylko elegancki, ale również trwały i łatwo zmywalny. Co więcej można go umieścić nie tylko na ścianach, ale także na suficie. Dzięki temu efekt końcowy może być naprawdę niecodzienny. Oryginalny wygląd salonu z pewnością zachwyci nie tylko mieszkańców, ale również każdego przybyłego w odwiedziny gościa. Nie bez powodu zresztą wspomniany materiał cieszy się coraz większą popularnością. Na jego zakup decydują się nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale także rodziny mieszkające w blokach. O tapetach można poczytać na stronie sklepu z tapetami pod adresem http://www.otostyl.com/pl/sklep/kategoria/tapety,1494,841,1.html. Co istotne, oprócz istotnych danych na temat samych tapet, można je również zobaczyć. Dzięki temu decyzja o ewentualnym zakupie zostaje maksymalnie ułatwiona.

Minimalizm czy przepych?

W zależności od metrażu salonu można sobie przy jego aranżacji pozwolić na mniej lub więcej. Duże pomieszczenia wymagają pewnego zagospodarowania, jednak nie należy przesadzać. Mały metraż naturalnie powoduje, że mebli w salonie będzie mniej. Najlepiej zdecydować się w takich przypadkach na klasyczną kanapę i niską ławę. Ta ostatnia nie musi być nawet zbyt duża. Salon służy dziś bowiem wyłącznie do przyjmowania gości na przykład na kawę. Inne posiłki spożywane są przy dużym stole. Okrągły lub kwadratowy stolik salonowy w zupełności wystarczy, jeśli znajdzie się przed naszą kanapą.

Remont salonu może stać się polem do popisu. Wiele magazynów architektonicznych informuje, iż naprawdę właśnie to pomieszczenie staje się sercem domu. Należy więc tak zaaranżować pokój dzienny, by czas w nim spędzony należał do miłych wspomnień. Warto zauważyć, że popularne stały się dziś salony w kilku wybranych stylach. W niektórych domach rządzi na przykład orientalizm, który niedawno przybył do Polski z krajów wschodnich, a nawet z Dalekiego Wschodu. Inni preferują raczej minimalizm, który cechuje się raczej prostotą i surowością form. Niektórzy natomiast starają się nadać salonowi osobistego charakteru. Z pewnością w tym ostatnim przypadku pomagają na przykład ulubione kwiaty w doniczkach czy też fotografie całej rodziny ustawione na regałach lub wiszące na ścianach.