Prawidłowa eksploatacja turbosprężarki

 

maska samochoduSprawne auto to gwarancja bezpieczeństwa i wygody podczas jazdy nim. Warto więc zadbać o poszczególne części samochodowe. Istotne w całej budowie pojazdu są turbosprężarki. Wyróżnia się turbiny montowane przy silniku oraz te, które wspomagają działanie klimatyzacji. Jak postępować, by przez jak najdłuższy czas był sprawne? Dobrze jest poszerzyć swoją wiedzę na ten temat szczególnie, gdy jest się właścicielem czterech kółek. Wygoda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo to dwie główne właściwości pojazdu, na których każdemu zależy. Warto zadbać o turbosprężarki klimatyzacji jeśli chce się cieszyć wysokim poziomem komfortu podczas jazdy samochodem. Konieczne więc jest regularne czyszczenie filtra powietrza, a w razie konieczności jego wymiana na nowy. Należy również raz na jakiś czas odgrzybiać klimatyzację oraz płukać ją specjalnymi płynami, a następnie pozostawić, aż wyschnie. Tak eksploatowana klimatyzacja oraz jej turbosprężarka będzie nam sprawnie służyć przez długie lata.

Jednak znacznie ważniejsza od tej części samochodu jest turbosprężarka, która wspomaga pracę silnika. Stanowi więc, zaraz obok niego, serce pojazdu. Warto więc dowiedzieć się, co lubią turbosprężarki, a czego należy kategorycznie unikać. Przede wszystkim ważne jest używanie oleju silnikowego polecanego przez producenta turbiny. Poza tym należy utrzymywać właściwy jego poziom, a w razie konieczności, raz na jakiś czas wymieniać go na świeży. Aby olej silnikowy miał szansę dotrzeć do każdego miejsca w turbinie oraz silniku warto pozostawić samochód na tak zwanym biegu jałowym przez około trzydzieści sekund po uruchomieniu silnika. Podobnie należy postępować po skończonej jeździe. Około 30 sekund wystarczy, by turbina zwolniła obroty silnika i wystygła. Jest to bardzo zdrowe dla każdego pojazdu. Turbosprężarki wymagają również czystego filtra powietrza. Aby utrzymać go w czystości, należy regularnie go czyścić, a raz na jakiś czas wymienić na nowy. Wraz z zasysanym powietrzem do wnętrza pojazdu dostają się ciała obce. Podobnie jest w przypadku zanieczyszczonego oleju silnikowego. Jest to bardzo niezdrowe dla serca samochodu. Nie warto także podejmować się samodzielnej naprawy turbosprężarki. Prawidłowo może to zrobić tylko fachowiec, czyli mechanik samochodowy.

pod maską pojazduAby wiedzieć, kiedy turbina odmawia posłuszeństwa, należy dokonywać okresowych przeglądów technicznych, które wyraźnie powiedzą, czy konieczna jest naprawa lub wymiana turbosprężarki, czy też nie. Jednak przeglądy takie wykonywane są zazwyczaj raz na rok. W związku z tym, dobrze jest wiedzieć, co powinno wzbudzić naszą czujność na długo przed planowanym przeglądem auta. Jeśli więc zauważymy zmianę barwy spalin, zbyt dużą utratę oleju silnikowego lub turbina będzie głośno pracować, warto wyostrzyć swoją czujność i oddać samochód do wcześniejszego przeglądu. Jednocześnie warto zdawać sobie sprawę, że nie zawsze wymienione objawy są skutkiem uszkodzenia turbosprężarki. W przypadku zmiany barwy spalin na niebieskie może to oznaczać, że filtr powietrza wymaga oczyszczenia lub wymiany na nowy. Z kolei czarne spaliny to być może efekt uszkodzenia samego silnika. Podobnie oznaczać może spadek mocy silnika oraz zbyt duże zużycie oleju w krótkim czasie. A co, jeśli turbosprężarka hałasuje? Być może poluzowały się śruby. Aby jednak mieć stuprocentową pewność, że to nie o turbinę chodzi, warto oddać samochód do warsztatu samochodowego. Samochodowi szkodzi również montowanie turbosprężarki, która nie jest przeznaczona do tego typu pojazdu.

Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że turbosprężarki powstały już pod koniec XIX stulecia. Wtedy to zostały opatentowane. A jakie jest ich przeznaczenie? Zwiększenie mocy silnika przy jednoczesnym spadku ilości zużytego paliwa. Dzięki temu możliwe staje się zaoszczędzenie pieniędzy oraz zadbanie o środowisko poprzez mniejszą emisję spalin do atmosfery. W związku z tym obecnie do każdego aura montuje się turbosprężarkę przy silniku. Warto pamiętać, że sprawność serca pojazdu zależy od sprawności obu tych części, które są ze sobą zintegrowane i tworzą pewną całość.