Język angielski w szkole

Znajomość języka angielskiego okazuje się dzisiaj niezwykle ważna. To zazwyczaj właśnie w tym języku możemy komunikować się z innymi osobami mieszkającymi niemalże w każdym miejscu na świecie. Popularność angielskiego rzeczywiście jest ogromna. I cenna na przykład dla naszych potencjalnych pracodawców. Wartość tego języka doceniają zresztą nie tylko właściciele firm, ale również polski system edukacji. Coraz częściej zajęcia z języka angielskiego prowadzone są już w przedszkolu. Standardem są z kolei takie lekcje w szkołach podstawowych, gimnazjalnych czy średnich. Warto pamiętać o tym, że znajomość angielskiego z pewnością poszerza horyzonty. Umożliwia pracę oraz studia poza granicami naszego kraju. Na przykład w Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych. Ale nie tylko, ponieważ po angielsku „dogadamy się” również w Niemczech, Japonii czy we Francji. Co warto zatem wiedzieć o nauce języka angielskiego?

Nauka angielskiego w przedszkolu

Dodatkowe zajęcia z języka angielskiego prowadzone są już dla dzieci kilkuletnich. Trzy- i czterolatki zdobywają lingwistyczne umiejętności przede wszystkim podczas gier i zabaw. Bardzo często są to zabawy grupowe, które motywują dzieci do działania i są o wiele ciekawsze. Dziecko uczące się angielskiego w przedszkolu jest w stanie przedstawić się po angielsku, podać swój adres czy powiedzieć, w jakim mieście mieszka. Kilkulatki uczą się również nazw kolorów czy liczb i literek. Zazwyczaj podane elementy przekazywane są za pośrednictwem rytmicznych piosenek oraz wierszyków. W ten sposób dzieci nie tylko łatwiej zapamiętują przekazywaną wiedzę, ale również osłuchują się z całkiem nowym językiem. Idąc do szkoły mają już podstawy, dzięki którym kolejne informacje będą przyswajane szybciej i łatwiej.

Nauka angielskiego w szkole podstawowej

Pierwsze klasy szkoły podstawowej to czas przejściowy pomiędzy przedszkolem a kolejnym etapem edukacji. Warto zatem pamiętać, że przekazywana wiedza nie powinna być stricte teoretyczna. Sześcioletnie i siedmioletnie dzieci nadal najefektywniej uczą się podczas zabaw czy za pośrednictwem kreatywnych konkursów. Nauczyciel prowadzący zajęcia z takimi uczniami powinien zatem pamiętać o interesujących formach przekazywania wiedzy. Niesztampowe nauczanie z pewnością sprawdzi się bardziej niż standardowe, często dla dzieci po prostu nudne zajęcia w sali lekcyjnej.

Nauka angielskiego w gimnazjum

Dzieci uczęszczające do gimnazjum bardzo często zmieniają swoje dotychczasowe priorytety. Nauka i oceny odchodzą na dalszy plan na rzecz znajomych, pierwszych imprez czy wycieczek. Podczas lekcji trzeba zatem odpowiednio zmotywować uczniów do działania. W przypadku języka angielskiego nie jest to trudne. Ciekawą propozycją dla nastolatków mogą być szkolne wyjazdy językowe do Anglii, Niemiec czy Francji. Zagraniczne warsztaty językowe to obecnie bardzo popularna forma przekazywania wiedzy. Nie tylko w szkole gimnazjalnej, ale również w podstawówkach czy szkołach średnich.

Nauka angielskiego w liceum

Liceum to czas wkraczania w dorosłość. Młodzi ludzie zaczynają snuć plany związane z dorosłym życiem. Nierzadko są to plany związane z zagranicznymi studiami i nauką na największych, europejskich uniwersytetach. Znajomość angielskiego jest w tym przypadku bardzo ważna, dlatego oprócz standardowych lekcji w szkołach przyszli maturzyści powinni zdecydować się na naukę u korepetytora bądź w szkole językowej. Takie rozwiązanie z pewnością przyczyni się do poprawienia poziomu znajomości angielskiego.

Reasumując, w nauce języka angielskiego ważna jest przede wszystkim kreatywność, która pobudza do działania i sprawia, że przyswajana wiedza staje się prawdziwą, czystą przyjemnością. Znajomość języka angielskiego otwiera wiele możliwości. Młodzi ludzie mogą wyjechać za granicę, by studiować na zagranicznych uczelniach. Poligloci nie mają również problemu z porozumiewaniem się za granicą. Mogą swobodnie podróżować i czuć się w innych krajach niemalże tak samo dobrze jak w rodzinnym domu.