Jak zbudować bezpieczny dom?

Tworząc swoje miejsce na ziemi pragniemy by było one przyjazne dla wszystkich członków rodziny. Dbamy więc o odpowiednie umiejscowienie i wyposażenie naszego lokum. Piękne wnętrze to jednak nie wszystko. Aby w pełni cieszyć się spokojem w swoim domu powinniśmy zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie.

 Jeżeli nie mamy wystarczającej wiedzy elektrycznej, warto zatrudnić do tego rodzaju podłączeń specjalistów, ponieważ od właściwie przeprowadzanych na tym etapie prac zależał będzie nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo wszystkich członków rodziny. Niezwykle ważne jest przede wszystkim zamontowanie odpowiedniej instalacji elektrycznej oraz instalacji odgromowej. W przypadku montażu obu z nich stosowanym materiałem jest ocynkowana bednarka.

Instalacja odgromowa to instalacja chroniąca dom przed porażeniami wynikłymi z wyładowań elektrycznych. Dzięki zamontowaniu tego rodzaju instalacji nasz dom chroniony jest przed niebezpiecznymi dla naszego życia i zdrowia skutkami porażenia piorunem. Piorun uderzając w dom może nie tylko zniszczyć znajdujący się tam sprzęt, ale wręcz rozerwać mur czy dach. W najgorszym przypadku może dojść także do śmiertelnego porażenia. Zamontowanie instalacji odgromowej gwarantuje nam poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen, bez względu na warunki pogodowe. Instalacja odgromowa ma za zadanie przejąć na siebie energię wyładowania atmosferycznego i bezpiecznie odprowadzić ją do ziemi bez żadnych skutków ubocznych dla stanu naszego domu. Dzięki takiemu odprowadzeniu energii nie musimy martwić się o pożar czy zniszczenie budynku i znajdujących się w nim sprzętów. Założenie instalacji odgromowej powinno być wykonane przez fachowca, warto także przeprowadzać, przynajmniej dwa razy do roku, jej przegląd.

Warto zadbać także o odpowiednią ochronę przeciwporażeniową i przeciwprzepięciową. Przepięcia, czyli wzrost napięcia w sieci elektrycznej, mogą być niebezpieczne dla naszego życia. Pod ich wpływem domowa instalacja elektryczna może wybuchnąć i zapoczątkować pożar. Przepięcie spowodowane może być wyładowaniem odległym od domu nawet o kilka kilometrów! Aby zabezpieczyć się przed tymi wydarzeniami należy zainstalować tak zwany ochronnik przepięciowy (ogranicznik przepięć). To niewielkie urządzenie może więc w wyraźny sposób zapobiec tragicznym skutkom uderzeń pioruna.

Ostatnim elementem, o który powinniśmy zadbać. aby w pełni zabezpieczyć swój dom to zwrócenie uwagi na to, czy w umowie podpisanego przez nas ubezpieczenia zawarta jest klauzula dotycząca pożaru i innych przyczyn losowych. Jeżeli nie, warto zadbać o taką adnotację.